یکی از دارایی های مجموعه غذایی شما که شاید تا به حال به آن توجهی نکرده باشید موقعیت مکانی رستوران شماست. اگه این دارایی را خوب بشناسید و به ابعاد مختلف آن خوب توجه کنید میتوانید با روش های موثرتری به جذب مشتری بپردازید. در ادامه با ما همراه باشید تا در شناخت بهتر این دارایی به شما کمک کنیم.

  آیا مجموعه غذایی شما محلی است یا خیر ؟

 رستوران یا کافه ای که در خیابان و محله های کوچک قرار دارد و مشتریان آن بیشتر کسبه یا اهالی آن منطقه هستند یک مجموعه محلی یا به اصطلاح لوکال محسوب میشود. کافه ای را تصور کنید که در کوچه فرعی یا کنار پارک محلی قرار دارد و معمولا همه مشتریان آن به قول معروف بچه محل های آن منطقه هستند. یا کترینگ های غذا که معمولا مشتریان آن ها خانواده های همان خیابان یا کوچه های اطراف هستند.

دسته دیگر رستوران ها و کافه ها در نقاط پرتردد شهر قرار دارند و با این مکانیت به نوعی خودشان را معرفی و تبلیغ میکنند. مثلا رستوران های زنجیره ای اکبرجوجه را در جاده های بین شهری تصور کنید که مثال بارزی از این مدل رستوران هایی است که غیرمحلی محسوب میشوند چرا اکه اکثر کسانی که در مسیر سفر از جاده ها عبور میکنند سری به اکبرجوجه های معروف شمال کشور میزنند.


حال که نوع مجموعه خود را از لحاظ موقعیت مکانی آن شناختید به سراغ مرحله بعد یعنی شناخت ویژگی های موقیت مکانی مجموعه شما و استفاده موثر از آن ها در جذب مشتریان بیشتر می رویم.

در این مقاله راجع به مجموعه های محلی و لوکال کمی باهم صحبت خواهیم کرد و در مقاله بعدی بطور مفصل به مجموعه های غیرمحلی خواهیم پرداخت.


   اگر کافه یا رستوران شما محلی ست ....

 این دسته از مجموعه ها به واسطه مکانی که در آن قرار دارند و نوع مشتریانشان، باید بین اهالی آن منطقه شناخته شده تر و مورد اعتمادتر باشند که در نتیجه آن بتوانند مشتریان وفادار بیشتری برای خود بسازند.
  اولین کار برای شما معرفی خودتون به ساکنین اطراف است ؛ یک معرفی قدرتمند.

  Number 1 Sticker by Mastifftv ویژگی بصری خوبی داری ؟!!

شما باید در محله خود طوری در معرض دیده شدن و نمایش باشید که هرکس از نزدیکی آن عبور کرد حتما چشمش به کافه یا رستوران شما بیفتد و آن را ناخودآگاه به ذهن بسپارد.


 2 Sticker by Mastifftvتراکت هنوز هم میتواند موثر باشد اما ….. 

هنوز هم موثرترین کار برای شناخت بهتر یک مجموعه در محله اطرافش، تراکت میباشد اما نه هر مدل تراکتی ….

 ممکن است  تراکت در نظر شما روشی سطح پایین یا قدیمی به نظر بیاید اما هنوز هم یک تراکت خلاقانه میتواند جوری افراد را به خود جذب کند که آن را از روی دیوار یا درب منزل برداشته ، با دقت نگاه کند و چند دقیقه ای اون را به خود مجذوب کند. اما همانطور که گفتیم شرط اصلی آن ، خلاقانه بودن و خاص بودن طراحی آن است.

حتما به پیج اینستاگرام منّو سر بزنید و نمونه تراکت های خلاقانه که جذب مشتری بالایی دارند را ببینید.

   3 Point Sticker by Mastifftvکسبه محله میتوانند بیلبورد های هم باشند!

یکی از کارهایی که بسیار میتواند برای شما موثر باشد کاریست که که در شوراهای محله کشور های خارجی بسیار خوب انجام میشود اما متاسفانه در کشور ما چندان به آن اهمیت داده نمی شود.
همکاری با کسبه محله یکی از راه های جذب مشتری برای مجموعه شما و یا سایر کسب و کارهای محلی میتواند باشد. کاسب های محله ها پتانسیل زیادی دارند که با کمی هوشمندی میتوانید از آن ها استفاده کنید و با همکاری هم و با روشی حرفه ای  و ظاهری قشنگ اقدام به معرفی یکدیگر و جا افتادن بیشتر در محله خود کنید.

4 Point Sticker by Mastifftvاز ویژگی منو دیجیتال استفاده کنید . 

 درصورتی که شما از پنل منّو برای مجموعه خود استفاده میکنید و منو دیجیتال دارید یک گزینه عالی پیش رو دارید. حتما در طراحی تراکت خود ازیک کد QR  به همراه یک آفر خاص و غیرقابل رد کردن استفاده کنید که مشتری شما وسوسه شود و به محض اسکن آن وارد صفحه منو دیجیتال شما شود و بتواند در آن جا به راحتی هم عضو باشگاه مشتریان شما شود و هم در سفارش خود را به راحتی ثبت کند و اولین تجربه از مجموعه شما را بتواند برای خود رقم بزند. مطمئن باشید افراد با چشیدن طعم قهوه یا غذای خوب شما حتما تبدیل به مشتری وفادار رستوران یا کافه شما خواهند شد. بدین صورت شما با یک روش ساده و سرمایه گذاری خوب نام مجموعه خود را در آن محله زبانزد ساکنین خواهید کرد.


 5 Sticker by Mastifftvاستفاده از گوگل مپ برای مشتریان جذاب است.

نکته بعدی که حتما باید به شما گوشزد کنیم اینست که در دنیای امروز که دنیای استفاده از تکنولوژی های به روز است ، بسیاری از عادات مردم با وجود تلفن های هوشمند و اینترنت های پر سرعت تغییر کرده است. یک نمونه از این تغییر عادات که مربوط به کسب و کار شما میباشد اینست که افراد خیلی اوقات دوست دارند خیلی سریع به یه کافه یا رستوران در نزدیکی خود برسند و این کار را با جستجو کردن درنقشه های آنلاین مانند گوگل مپ یا نقشه های فارسی مثل بلد و نشان و مشابه آن انجام میدهند. معرفی کردن مجموعه خود در این نقشه های آنلاین و گذاشتن چند عکس از مجموعه و منوی خود اصلا کار وقت گیر یا سختی نیست اما میتواند تاثیر بسزایی در جذب این دسته از مشتریانِ همیشه آنلاین داشته باشد.


(اگر نمیدونید چطور میشه لوکیشن رو تو گوگل تعریف کنید کلیک کنید تا  شما رو راهنمایی کنیم)


7 Sticker by Mastifftvعلاقه جدید کاربران به سفارش آنلاین

یکی دیگر از این عادات جدید این کاربران آنلاین که حتما تا الان خودتان به آن پی بردید، محبوبیت عجیب و غریب سفارش آنلاین غذاست. این موضوع تا جایی پیش رفته است که حتی افراد بدشان نمی آید خرید های سوپری و میوه و سبزی و نان را نیز بصورت آنلاین سفارش دهند.
فرض کنید شما کترینگی هستید که در خیابان لاله قرار دارید. پیک رستورانی واقع در خیابان یاسمن را میبینید که درب منزل چند خانه پایینترتان درحال تحویل غذا به مشتریست. چه حالی به شما دست میدهد؟
اگر هنوز فروش آنلاین ندارید هیچ بعید نیست که به زودی این اتفاق برای شما بیفتد.

خیلی از افراد وقتی میبینند میتوانند با چند کلیک ساده روی گوشی موبایلشان غذای گرم را درب منزل تحویل بگیرند ، دیگر حاضر نیستند حتی تلفن را برداشته ، شماره شما را بگیرند و سه ساعت از شما بپرسند که کدام غذایتان تمام شده یا غذای مخصوص امروز چیست، چه برسد به اینکه لباس بیرون بپوشند و حضوری برای دریافت غذا به کترینگ شما بیایند و کلی هم آنجا منتظر باشند.
این شرایط برای هر کافه یا رستورانی میتواند رخ دهد اینکه مشتری خود را از دست بدهد و مشتری جذب مجموعه دیگری شود تنها بخاطر نداشتن ویژگی فروش آنلاین!  پس تا مشتری بیشتری رو از دست نداده اید فروش آنلاین خود را راه بیندازید.  


Smiley Face Smile Sticker by TikTok و به عنوان آخرین توصیه ، شما باید رضایت مشتریان فعلی خود را همیشه اولویت قرار دهید.  برای اینکار میتوانید پیک بیرون بر خود را در محله رایگان کنید. میتوانید با آن ها رابطه صمیمی تری برقرار کنید و یکدیگر را همسایه خود بدانید. دائم نظر آن ها را راجع به کیفیت و منو غذای خود بپرسید و هر روز برای جلب نظرشون تلاش کنید تا تبدیل به یک مجموعه غذایی محبوب در آن همسایگی شوید.
 اگر نمیخواهید که بعد از چند ماه مجبور به واگذاری یا بستن مجموعه خود شوید ، تنها با این کارهاست که میتوانید در یک منطقه به نسبت کم تردد و محلی ، پرچم خود را همیشه بالا نگه دارید.